XI DROGA ŚWIATŁA NA HALĘ LIPOWSKĄ

W sobotę 9 lutego 2019 r. odbyła się wycieczka górska organizowana przez Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu pod przewodnictwem Księdza Kapelana Jana Goryla. W imprezie uczestniczyło ok. 150 turystów z różnych kół i klubów Oddziału Babiogórskiego PTTK oraz turyści niezrzeszeni.

.

.

.

Wycieczka Drogą Światła ma charakter religijny i organizowana jest w rocznicę pobytu Ks. Karola Wojtyły na obozie narciarskim na Hali Lipowskiej w dniach od 9 do 12 lutego 1958 roku. W tym roku przypadła więc 61 rocznica tych wydarzeń. Na wspomnianym obozie narciarskim ks. Karol Wojtyła wpisał się do pamiętnika uczestniczce wyjazdu narciarskiego p. Marii Kiwierskiej sławetnymi słowami: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków – Wujek”.

.

.

.

Tegoroczną Drogę Światła prowadził Ks. Jan Goryl – Kapelan Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu  oraz kol. Krysia Czech z Koła Przewodników Beskidzkich przy Oddziale PTTK w Żywcu. Na zakończenie Drogi Światła Kapelan Oddziału Babiogórskiego PTTK odprawił na Hali Lipowskiej Msze Św.

.

.

.

Jak widać na zdjęciach tegoroczna Droga Światła była wyjątkowa pod względem ilości śniegu. Trudno było odnaleźć poszczególne głazy stacji Drogi Światła – miejscami śnieg był głęboki na ok. 1,5 do 2 metrów. Najlepiej widać to na „przekrojowych zdjęciach” z mostkiem na czarnym szlaku. Wspaniałe warunki śnieżne pozwoliły dobrze przygotowanym turystom zjechać z Hali Lipowskiej lub Hali Rysianka na jabłuszkach prawie na sam dół trasy.

.

.

.

Grzegorz Szczepaniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*