Wycieczka na Salatyn, Brestową i Pachoł

W dniu 1 lipca (sobota) wybierzemy się na pierwszą w tym sezonie wycieczkę tatrzańską. Naszym celem będą szczyty w Słowackich Tatrach Zachodnich, stanowiące kontynuację grani Rohaczy. Wyprawę zaczniemy niebieskim szlakiem z parkingu w miejscowości Zwierówka, przez Przedni Salatyn (1624), na Brestową (1934). Z wierzchołka Brestowej czerwonym, graniowym szlakiem wejdziemy na Salatyn (2048) będący ostatnim tatrzańskim dwutysięcznikiem od zachodu, następnie na Mały Salatyn (2046) i dalej piękną, emocjonującą granią Skrzyniarek, z przewieszonymi skałami Gankowej Kopy, na Spaloną Kopę (2083) i Pachoł (2167), kończąc graniowy odcinek na Banikowskiej Przełęczy (2040). Z przełęczy zejdziemy szlakiem żółtym, do Rohackich Stawów, a następnie na parking. Nie będzie to jednak koniec naszej wycieczki. Ostatnim punktem programu będzie zwiedzenie otwartej w zeszłym roku Jaskini Brestowskiej, której wejście umiejscowione jest przy Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu. Długość jaskini to ponad 1900 metrów, dla turystów udostępniono 430 metrów korytarzy.

           Wyjazd o godzinie 5:00 z parkingu przy US w Żywcu na ul. Krasińskiego (trasa Żywiec – Zwierówka ok.90 km). Długość trasy turystycznej ok.18 km. Wstęp do jaskini jest płatny i wynosi 8 euro – dorośli, młodzież i studenci 4 euro, seniorzy 7 euro. Powrót do Żywca ok.17-17:30.

            Koszt wycieczki wynosi 35 zł  – w tym ubezpieczeni, lub 30 zł (bez ubezpieczenia) dla ubezpieczonych członków w Alpenverein. Zapisy wraz z opłatą kosztów przejazdu u skarbnika, bądź prezesa KG Zdobywcy.

Marcin Gibas – koordynator imprezy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*