Wycieczka na RYSY w 15-lecie pierwszej wycieczki Klubu Górskiego ZDOBYWCY

W dniu 31 lipca 2004 roku  odbyła się pierwsza wycieczka naszej Grupy turystycznej, która na początku 2005 roku sformalizowała się i  działa do dziś jako Koło PTTK – Klub Górski ZDOBYWCY. Jako cel pierwszej wycieczki obraliśmy sobie wówczas Rysy, które zdobyliśmy od strony słowackiej tj. od Szczyrbskiego Plesa.    

.

.

.

W 15-lecie tego wydarzenia tj. w środę 31 lipca 2019 r, odbyła się jubileuszowa wycieczka ZDOBYWCÓW i po raz kolejny grupa członków naszego Klubu Górskiego stanęła na szczycie najwyższego szczytu Polski – Rysach 2499 m n.p.m.

Czterdziestoosobowe grono ZDOBYWCÓW i sympatyków zgłosiło się przed piątą rano na zbiórce w autokarze wiozącym nas do Szczyrbskiego Plesa. Tak jak przed piętnastoma laty i pięcioma laty naszą jubileuszową wędrówkę rozpoczęliśmy od zakrętu na drodze asfaltowej pod Popradzkim Stawem. Stąd niebieskim szlakiem szybko podchodziliśmy do schroniska nad jeziorem Popradzkim. Tak jak pięć lat temu większości z nas nurtowała odpowiedź na zasadnicze pytania. Jaka dziś będzie pogoda? Prognozy nie były zbytnio optymistyczne. Z uwagi na te obawy w zasadzie nie zatrzymywaliśmy się przy pierwszym schronisku na trasie. Po pamiątkowej fotografii szybko ruszyliśmy w dalszą drogę nad Żabi Staw. Tam dopiero odbył się pierwszy odpoczynek.

Podziwiając Żabie Stawy i Grań Baszt spożyliśmy regenerujący posiłek i uzupełniliśmy zapotrzebowanie naszych organizmów na płyny. Przy stawach podzieliliśmy się na trzy grupy – aby w tych grupach bardziej sprawnie i bardziej skoordynowanie zdobywać wierzchołek Rysów.

.

.

.

Pierwszą grupą na Rysach była 11-osobowa grupa kol. Łukasza Gmyrka, następnie moja grupa -15 osób, a tuż za nami na szczycie pojawiła się grupa kol. Łukasza Trębacza. Na wierzchołku Rysów spotkaliśmy się prawie wszyscy – tuż po dwunastej w południe. Pogoda dopisała. Tyko czasami mgła tworzyła malowniczą kotarę zasłaniającą czasami Żabie stawy a czasami blisko leżące Rysy słowackie. Po raz kolejny zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

.

.

.

.

.

.

W drodze powrotnej troszkę dłużej posiedzieliśmy w Chacie pod Rysami i w schronisku nad Popradzkim Stawem. Później w bardzo nastrojowym i majestatycznym miejscu – tj. na terenie Symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór pod Osterwą – Kapelan Klubu Górskiego ZDOBYWCY –  ks. Jerzy Łukowicz odprawił Mszę Św. dziękczynną z okazji jubileuszu.

.

.

.

Po powrocie na parking przed autokarem odbyła się krótka uroczystość, w trakcie której wręczono nagrody książkowe dla najbardziej aktywnych ZDOBYWCÓW z ostatnich kilku lat uczestniczących w jubileuszowej imprezie.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za udział oraz wspaniałą atmosferę na szlaku i w trakcie przejazdu. Bardzo również dziękuję kol. Łukaszowi Trębaczowi – Skarbnikowi Koła za wielką pomoc w organizacji imprezy oraz Księdzu Kapelanowi Jerzemu Łukowiczowi za sprawy duchowe,  odprawienie Mszy Św. oraz wymodlenie dobrej pogody.

Prezes Koła PTTK – Klub Górski ZDOBYWCY
Grzegorz Szczepaniak

1 Komentarz on Wycieczka na RYSY w 15-lecie pierwszej wycieczki Klubu Górskiego ZDOBYWCY

  1. kolega Łukasz T. otrzymał nagrodę za całokształ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*