Odszedł Rafał Sanetra – zasłużony członek żywieckiego PTTK

W dniu 30 października 2023 roku, w wieku 83 lat odszedł na wieczne szlaki kol. Rafał Sanetra.

Rafał Sanetra urodził się w 1940 r. Był członkiem PTTK od 1965 r. wieloletnim pracownikiem Biura Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu oraz  Sekretarz i Skarbnikiem Zarządu Oddziału.

Znany był też jako Przewodnik Beskidzki oraz członek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wiele lat pełnił też funkcję członka komisji egzaminacyjnej na przewodnika beskidzkiego działającej przy Marszałku Województwa Śląskiego.

Był człowiekiem kochającym góry, który znalazł swoje miejsce właśnie w Beskidach. Już w roku 1970 objął dzierżawę Schroniska PTTK na Hali Rysiance, a od 1975 został gospodarzem pierwszej w Polsce bacówki PTTK  – Bacówki PTTK na Rycerzowej.

Po „gazdowaniu” w górach zamieszkał w Węgierskiej Górce, działając prężnie w strukturach oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. Był Prezesem Koła Przewodników Górskich i Terenowych w Oddziale Babiogórskim PTTK w Żywcu. Funkcję tą pełnił kilka kadencji.  Ponadto od ponad trzydziestu lat zajmował się znakowaniem szlaków górskich letnich i zimowych.

Jego wkład w rozwój turystyki za Żywiecczyźnie został dostrzeżony przez Władze Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu i w 2017 roku został mu nadany tytuł Honorowego Członka Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. Ponadto otrzymał wyróżnienie Honorowego Przodownika GOT (2005r.) i Zasłużonego Przewodnika PTTK (2008 r.).

Podsumowując jego ziemski żywot można o nim powiedzieć – Rafał Sanetra był człowiekiem skromnym, bardzo pracowitym i bardzo rzetelnym. Jest postacią bardzo zasłużoną dla Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. Całe życie kochał góry i żył górami. Działanie na rzecz żywieckiego PTTK było dla niego wielką pasją. Będzie nam go bardzo brakować.

Niech spoczywa w pokoju.

Grzegorz Szczepaniak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*